Komitet Towarzystwa Dante Alighieri w Warszawie


Società Dante Alighieri Comitato di Varsavia

Włoski jest bez wątpienia najpiękniejszym językiem na świecie. Ukształtowany przez poetów, wzbogacił się przez wieki o niezliczone doświadczenia i różnorodność. To język sztuki, duchowości i prawa, ale także symbolem elegancji i światowości. Znajomość włoskiego daje dostęp do całego bogactwa jego dziedzictwa kulturowego. Z okazji XXIV Tygodnia Języka Włoskiego, obchodzonego na całym świecie, pragniemy umożliwić Warszawiankom i Warszawiakom bezpośrednie doświadczenie włoskiej kultury i języka poprzez wydarzenia otwarte dla publiczności w różnych dzielnicach Warszawy.

Śledź nasz profil, gdzie wkrótce opublikujemy pełny harmonogram wydarzeń. #SLIM2024 


Dante Alighiéri. Kim on był?

Dante Alighieri był włoskim poetą, pisarzem i politykiem, urodzonym we Florencji w 1265 r., a zmarłym w Rawennie w 1321 r. Jego najsłynniejszym dziełem jest „Boska Komedia”, alegoryczny poemat opisujący jego podróż przez piekło, czyściec i raj, pod przewodnictwem Wergiliusza i Beatrycze. Dante uważany jest za ojca języka włoskiego i jednego z największych przedstawicieli kultury średniowiecznej.

Dante w Warszawie. Sto lat historii

Komitet Warszawski powstał w 1924 roku. Jesteśmy oficjalnym przedstawicielem Towarzystwa Dante Alighieri z siedzibą w Rzymie, osoby prawnej państwa włoskiego założonej w 1889 roku, zrzeszającej 134 tysiące ludzi na świecie. Jej sieć, obejmująca ponad 80 krajów na całym świecie, jest animowana przez Włochów i obywateli innych krajów, którzy kochają Włochy i ich przejawy, od języka po kulturę, od historii po sztukę, od kuchni po modę, od projektów po styl życia.

Działalność Publiczna. Pomost między Polską a Włochami

Globalny świat potrzebuje humanizmu. Towarzystwo Dante Alighieri szerzy humanistyczną wrażliwość, szczególnie w czasach kryzysu takiego jak obecny, poprzez dźwignie cyfryzacji, zrównoważonego rozwoju i odporności, na rzecz ożywienia świata dzięki językowi włoskiemu. Jako włoski instytut językowo-kulturalny, Towarzystwo Dantego Alighieri jest członkiem EUNIC (European Union National Institutes for Culture).