Działalność Publiczna. Pomost między Polską a Włochami




Towarzystwo Dante Alighieri to włoski instytut lingwistyczno-kulturalny, który działa poprzez promowanie, ochronę i rozpowszechnianie języka i kultury włoskiej na całym świecie. Jego głównym celem jest wzmacnianie więzi między Włochami za granicą a ojczyzną oraz rozwijanie miłości do kultury, cywilizacji i języka włoskiego wśród obywateli innych krajów.

Instytut oferuje kursy językowe zgodnie z metodą Dante.global dla studentów i nauczycieli, przeprowadza egzaminy certyfikujące kompetencje językowe z zakresu włoskiego, organizuje działania szkoleniowe i ciągłe doskonalenie nauczycieli oraz wspiera tysiące inicjatyw kulturalnych. Poprzez biblioteki Komitetów i nowy projekt "Presidi letterari", La Dante promuje włoską literaturę, udostępniając czytelnikom na pięciu kontynentach tysiące tytułów w języku włoskim.

W kontekście Premio Strega od 2009 roku, La Dante uczestniczy w jury i wspiera sieć ponad 500 lokalizacji poprzez działania dyplomacji kulturalnej i digitalizacji. Jako włoski instytut lingwistyczno-kulturalny, Towarzystwo Dante Alighieri jest członkiem zarówno EUNIC (Europejskie Stowarzyszenie Narodowych Instytutów Kultury) jak i ALTE (Stowarzyszenie Testów Językowych w Europie), przewodząc CLIQ (Certyfikacja Języka Włoskiego o Jakości).

Komitet Towarzystwa Dante Alighieri w Warszawie od swojego założenia w 1924 roku odgrywał istotną rolę w dyplomacji publicznej w Warszawie, współpracując z lokalnymi i krajowymi władzami polskimi w promowaniu powiązań kulturalnych polsko-włoskich. Ponadto pełni istotną rolę w kształtowaniu uczestnictwa społecznego w zakresie ochrony dziedzictwa kulturowego Warszawy, zarówno materialnego, jak i niematerialnego, związanego z dziedzictwem architektonicznym, artystycznym i muzycznym włoskim na przestrzeni wieków. 

Komitet Towarzystwa Dante Alighieri w Warszawie, jako instytut kultury, odwołując się do dziedzictwa prawnego i dyplomatycznego florenckiego Scipione Piattoli, sekretarza króla Stanisława Augusta Poniatowskiego i redaktora Konstytucji 3 maja 1791 roku, zaangażowany jest również w ochronę wartości demokracji i praworządności. Ponadto, poprzez swoje działania społeczne i międzynarodowe, promuje kulturę tolerancji i szacunek dla praw człowieka i godności wszystkich ludzi, niezależnie od pochodzenia, płci, wyznawanej religii czy różnic politycznych.


Pełnomocnik Prezesa Komitetu

Stały Przedstawiciel przy Klastrze EUNIC w Warszawie

Karol Paolicelli - email: karolpaolicelli@ladante.pl