Komitet Towarzystwa Dante Alighieri w Warszawie opracował program kulturalny, który jest jednocześnie głęboko zakorzeniony w tradycji i ukierunkowany na przyszłość. Kultura, która nie ogranicza się do zachowywania przeszłości, lecz czyni ją żywą, aktualną i zaangażowaną w wyzwania współczesności. Kultura, która nie jest autoreferencyjna, ale otwiera się na dialog, uczestnictwo i wspólny rozwój.
🟤...krew włoska i krew polska
Towarzystwo Dante Alighieri w Warszawie angażuje się w pielęgnowanie włoskich tradycji patriotycznych, zwracając szczególną uwagę na pamięć włoskich żołnierzy, którzy w XIX i XX wieku oddali życie, walcząc u boku narodu polskiego w powstaniach o niepodległość Polski.
Ci bohaterowie, którzy ucieleśniają uniwersalne wartości wolności, solidarności i braterstwa, stanowią głęboki historyczny związek między Włochami a Polską. Ich pamięć jest dla nas źródłem refleksji i inspiracji – przykładem tego, jak idee jedności i samostanowienia przekraczały granice państwowe, łącząc nasze dwa narody w walce z uciskiem.
Poprzez uroczystości upamiętniające, konferencje, wizyty w miejscach pamięci oraz inicjatywy kulturalne, warszawski Komitet stara się promować i przekazywać to dziedzictwo historyczne, angażując nie tylko badaczy i pasjonatów, ale również młode pokolenia. Dla nas pamięć nie jest jedynie obowiązkiem moralnym, ale także aktem kultury, który łączy przeszłość z teraźniejszością i podkreśla rolę pamięci jako fundamentu wolnego i świadomego społeczeństwa. W ten sposób Komitet podtrzymuje ducha poświęcenia tych Włochów, którzy w imię wspólnych ideałów przyczynili się do zapisania ważnej karty w historii Polski oraz relacji historycznych między naszymi narodami.
Obchody pamięci włoskich żołnierzy są organizowane we współpracy z JS 1863 "Francesco Nullo" w Warszawie, dowodzoną przez sierż. sztab. ZS Federico Manunzę, członka warszawskiego oddziału Società Dante Alighieri.