🔵 Włoski wysokiej jakości
🔵 Włoski wysokiej jakości
W Warszawie język włoski jest nauczany na wielu uniwersytetach oraz w szkołach średnich, zarówno publicznych, jak i prywatnych. Wiele z tych placówek oferuje naukę włoskiego jako przedmiot fakultatywny, również w ramach egzaminów maturalnych. Ponadto istnieje wiele prywatnych inicjatyw organizujących kursy języka włoskiego. Towarzystwo Dante Alighieri docenia te wysiłki na rzecz popularyzacji języka włoskiego w Polsce, jednocześnie podkreślając znaczenie podnoszenia jakości nauczania oraz promowania wysokich standardów w nauczaniu włoskiego jako języka obcego i drugiego języka.
W celu realizacji tych założeń, Towarzystwo Dante Alighieri założyło i przewodniczy stowarzyszeniu CLIQ (Certyfikacja Języka Włoskiego o Wysokiej Jakości), w skład którego wchodzą: Uniwersytet dla Obcokrajowców w Perugii, Uniwersytet dla Obcokrajowców w Sienie, Uniwersytet Roma Tre oraz samo Towarzystwo Dante Alighieri.
Akt założycielski CLIQ został podpisany przez cztery instytucje certyfikujące w 2011 roku.
Te instytucje ściśle współpracują, mając wspólny cel promowania kultury oceny języka włoskiego jako języka obcego i drugiego języka poprzez przyjęcie wysokich standardów w certyfikacji kompetencji językowych. Ich zadaniem jest zapewnienie wysokiej jakości nauczania, zgodnego z wytycznymi uznanej społeczności naukowej oraz literatury specjalistycznej w dziedzinie testowania językowego.
Logo CLIQ umieszczone na certyfikatach jest symbolem wysokiej jakości nauczania i stanowi punkt wyjścia do promowania Włoch, ich języka oraz kultury na arenie międzynarodowej.
W ostatnich latach CLIQ odniosło wiele sukcesów, biorąc udział w projektach badawczych wykraczających poza tradycyjną certyfikację językową. Stowarzyszenie angażuje się także w szkolenie nauczycieli oraz badanie powiązań między nauczaniem, uczeniem się a oceną językową.
Przewodniczącym CLIQ jest Sekretarz Generalny Towarzystwa Dantego Alighieri, prof. Alessandro Masi.
DLA OCHRONY I ROZPOWSZECHNIANIA JĘZYKA ORAZ KULTURY WŁOSKIEJ NA ŚWIECIE
( z Art. 1 Statutu Towarzystwa Dante Alighieri)
Język włoski jest używany w około 30 krajach na świecie, z różnym stopniem popularności i statusem oficjalnym.